رسانه نوشت

رسانه تخصصی رسانه نگاران

نقد منصفانه رسانه ها، و رسانه نگاران، رویکرد اصلی ماست تا با هم افزایی بتوانیم به بازدهی و کارایی همدیگر کمک کنیم+آوای نویسنده

مهدی بذرافکن*

مهدی بذرافکن*

رسانه نگار/سوابق:سردبیر سایتهای توریسم آنلاین،خبرنیوز،دبیر تحریریه هفته نامه سیاحت و تجارت،یادداشت نویس خبرآنلاین،خبرورزشی


یک/روزنامه نگار،رسانه نگار

رسانه‌ها اکوسیستم خلق، بازتولید و نقد هستند، آنها رویدادها را گزارش می‌دهند و با تفسیر اخبار، بر غنای آن می‌افزایند.
من واژه «روزنامه نگار» را مقدس می دانم. معتقدم بسیاری از بزرگان فرهنگ و ادب کشور از سالیان دور تاکنون با عشق به این کلیدواژه، چراغ «آگاهی بخشی» را روشن نگاه داشته اند.
هم نسلان منِ دهه شصتی هم با عشق به همین کلیدواژه، روزنامه نگار شدیم. در سالهایی که اینترنت به شکل کنونی گسترده نبود و از شبکه های اجتماعی هم که اصلا خبری نبود.
روزنامه نگار و روزنامه نگاری همچنان و تا ابد مقدس و قابل احترام خواهد ماند هرچند که دیگر اوضاع به شیوه گذشته نیست و رونق روزنامه ها و نشریات چاپی نه تنها در ایران که حتی در کشورهای پیشرو هم مانند سابق نیست.
به قول پیشکسوت رسانه استاد فریدون صدیقی:« دردافزا این که تعداد روزنامه ای آن قدر حداقلی ست که به تعداد کیوسک های مطبوعاتی نمی رسد مثل پاره ای کتاب ها که به تعداد کتابفروشی ها نمی رسد».
حالا اما رسانه های دیگری هم خودنمایی، رخ گشایی و قدرت نمایی کرده اند که روزنامه نیستند، اما رسانه هستند،صاحبان آن هم روزنامه نگار نیستند اما پس چه هستند؟!
اینجا کاری به کپی کنندگان ندارم که صرفا مطالب دیگران را بازنشر می کنند. منظورم کسانی هستند که در سایت ها ، خبرگزاری ها و شبکه های اجتماعی و انواع پیام رسان ها تولید محتوا می کنند.
فردی که روزانه در تلگرام، در اینستاگرام، در ایکس، در واتساپ،در کلاب هاوس، در پیام رسان های داخلی و… تولید محتوا می کند؛مثلا اینفوگرافیک طراحی می کند، یا پادکست و ویدیو می سازد، یا یادداشت و گزارش و خبر و عکسی تولید و منتشر می کند آیا روزنامه نگار است؟
در معنی عام و برداشت کلی احتمالا می شود او را روزنامه نگار نامید اما وقتی رسانه ها دچار تغییرات اساسی شده اند چرا تاکید بر این واژه؟
می توان از واژه «رسانه نگار» استفاده کرد؛ واژه ای که به خوبی بیان گر شغل و کار آنان است،نیست؟
راه اندازی سایت  «رسانه بلاگ» که با نام «رسانه نگاران» نیز شناخته خواهد شد و با هر دو دامنه(rasaneh.blog/rasanehnegaran.ir) در دسترس است پاسخی به این نیاز و تاکیدی بر این عنوان کلی است: «رسانه نگار و رسانه نگاران»؛ چه روزنامه نگار باشید -به معنی این که در نشریات چاپی کار کنید- چه در خبرگزاری ها، سایت ها وشبکه های اجتماعی تولید محتوا کنید.

دو/اینجا رسانه شماست،رسانه نگارعزیز!

همین ابتدای کار عرض کنم که اینجا «رسانه تخصصی رسانه نگاران» است. یعنی هرآنچه در آن انتشار می یابد (فقط) درباره اهالی رسانه یا رسانه هایشان است؛ درباره شماست.
نقد منصفانه رسانه ها، و رسانه نگاران، رویکرد اصلی همه ماست تا با هم افزایی بتوانیم به بازدهی و کارایی همدیگر کمک کنیم؛پس لطفا اینجا را رسانه خود و متعلق به خود بدانید.

سه/یادداشت ها همراه آوای نویسندگان

در تلاشیم تا آنجایی که امکانش برای نویسندگان یادداشت ها فراهم باشد محتوای نوشتاری را همراه آوای آنان منتشر کنیم؛ این گونه مخاطب احتمالا ارتباط بیشتری با نویسنده برقرار می کند.

چهار/منتظر شما هستیم..


*مدیرمسوول

1 دیدگاه

  1. سلام.خیلی تبریک وخسته نباشید به جناب بذرافکن عزیز.موفق باشید در رسالت روزنامه نگاری وآگاهی بخشی.چه خوب که شما استاد دلسوز وفهیم هستید تا در جنبه های مختلف امور روزنامه نگاری ورسانه تلاش بکنید وبیاموزانید وتلنگر بزنید به همکاران در بیشتر آموختن.بیشتر خوب شدن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا